Tytuł projektu – Aktywność bez barier !
Nr wniosku o dofinansowanie – RPWP.07.01.02-30-0084/18
Data rozpoczęcia projektu 2019-09-01;
Data zakończenia projektu 2020-08-31
Celem głównym projektu jest wzrost zdolności do podjęcia zatrudnienia wśród 100 osób w wieku 18-67 lat, bezrobotnych lub biernych zawodowo, zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, zamieszkałych na obszarze województwa wielkopolskiego zgodnie z KC tj. na wiejskich obszarach funkcjonalnych wymagających wsparcia procesów rozwojowych poprzez realizację kompleksowego programu aktywizacji obejmującego instrumenty aktywizacji społeczno-zawodowej i edukacyjnej obejmującej spotkania z doradcą zawodowym w tym utworzenie IŚR, poradnictwo specjalistyczne, pośrednictwo pracy, szkolenia zawodowe, staże zawodowe.
Uczestnikiem projektu (UP) może być osoba należąca do następujących grup:
- osoby i/lub rodziny zagrożone ubóstwem lub wyklucz. społecznym, a także osoby w ich otoczeniu,
- środowisk lub lokalnych społeczności zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym
Projekt jest skierowany do co najmniej 10 osób: o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności – z niepełnosprawnością sprzężoną oraz os. z zaburzeniami psychicznymi, w tym osób z niepełnosprawnością intelektualną i osób z całościowymi zaburzeniami rozwoju.
Obszar realizacji projektu:
Realizowane projekcie wsparcie:
Zadanie 1; Identyfikacja potrzeb, diagnozowanie możliwości w zakresie doskonalenia zawodowego oraz opracowanie Indywidualnej Ścieżki Rozwoju (IŚR)
DLA: 100os. (55K, 45M)
TERMIN: 10.2019-02.2020r.
TRYB SPOTKAŃ: 5h/UP (ok. 2 spotkania x ok2-3h/UP), 3 h z doradca zaw., 2 h z psychologiem
RODZAJ WSPARCIA: indywidualne
Pierwszym etapem wsparcia dla UP będzie opracowanie dla każdego UP Indywidualnej Ścieżki Reintegracji.
PROGRAM WSPRCIA:
- diagnoza sytuacji problemowej,
- określ. zasobów i potencjału,
- identyfikacja predyspozycji,
- określ. potrzeb,
- utworzenie Indywidualnej Ścieżki Rozwoju
Każdy uczestnik projektu podpisuje i realizuje umowę na wzór kontraktu socjalnego, którego obowiązkowym elementem są usługi aktywnej integracji.
Umowa na wzór kontraktu socjalnego tworzona jest w celu ustalenia ścieżki reintegracji społeczno – zawodowej dostosowanej do indywidualnych potrzeb każdego z UP.
Wsparcie w ramach projektu, mające na celu aktywizację społeczno – zawodową, jest udzielane zgodnie z podpisaną na początku realizacji projektu umowa na wzór kontraktu socjalnego.
Wszystkie kolejne formy wsparcia w projekcie, w tym mające na celu aktywizację zawodową, będą udzielane zgodnie z opracowanym na początku realizacji projektu IŚR – dostosowanie wsparcia do potrzeb UP
Zadanie 2: Grupowe poradnictwo specjalistyczne – IAS
DLA: 100os.(55K, 45M)
TERMIN: 11.2019-03.2020
TRYB SPOTKAŃ: 10 h/gr – grupy 10 osobowe (ok. 2 spotkania x około 5 h)
RODZAJ WSPARCIA: grupowe
CEL: wsparcie ma za zadanie pomoc podczas procesu poszukiwania pracy u osób należących do GD, u których zdiagnozowano podczas opracowywania IŚR brak motywacji do poszukiwania pracy lub brak wiedzy na temat własnych kompetencji i zasobów.
Wsparcie udzielane zgodnie z podpisaną na początku realizacji proj. umową na wzór kontraktu socjalnego.
Tematyka wsparcia dostosowana do zdiagnozowanych/zgłaszanych potrzeb UP.
W ramach projektu zaplanowano wsparcie w szczególności w zakresie poszukiwania pracy oraz inne zagadnienia zgodnie z potrzebami.
PROGRAM:
Poradnictwo prawne: udziel. informacji o przysługujących prawach, rozwiązaniach bieżących wątpliwości UP, konsultowanie problemów związanych z poszukiwaniem pracy, mediacje w
zakresie rozwiązywania konfliktów. (3 h/gr)
Poradnictwo osobiste: doradztwo w zakresie motywacji, asertywności, wrażliwości społecznej, relacji interpersonalnych, doradztwo w zakresie wypracowania zmian i ścieżki rozwoju osobistego, mediacje w sytuacji kryzysu, wsparcie w wyjściu z niego, świadczenie doradztwa psychologicznego w zakresie bieżących potrzeb i deficytów UP, wsparcie w procesie poszukiwania zatrudnienia pod kątem kształtowania umiejętności z zakresu autoprezentacji. (4 h/gr)
Poradnictwo rodzinne: rozwiązywanie problemów rodzinnych, mediacje, wzmacnianie kompetencji rodzicielskich, budowanie systemu wartości i norm w rodzinie, wspieranie świadomości ról pełnionych w rodzinie, świadczenie doradztwa rodzinnego w zakresie bieżących potrzeb i deficytów UP. (3 h/gr)
Zadanie 3: Pośrednictwo pracy – IAZ
DLA: 100os. (55K, 45M)
TERMIN: 01-08.2020r.
TRYB SPOTKAŃ: 5 h/UP (ok. 3 spotkania x ok 1-3h/UP)
RODZAJ WSPARCIA: indywidualne
Każdy UP zostanie objęty kompleksowym i indywidualnym pośrednictwem pracy w zakresie wyboru zawodu zgodnie z kwalifikacjami i kompetencjami.
Wsparcie udzielane zgodnie z podpisaną na początku realizacji projektu umową na wzór kontraktu socjalnego.
CEL: pośrednictwo pracy ma za zadanie dostarczenie UP ofert pracy zgodnie z oczekiwaniami, predyspozycjami i kwalifikacjami UP oraz informacji o możliwości na lokalnym rynku pracy.
PRZYKŁ. PROGRAM:
- wyszukiwanie i przedstawienie każdemu UP min. 3 oferty pracy,
- poznanie najpopularniejszych źródeł ofert pracy,
- przygotowanie/uzupełnienie dokumentacji aplikacyjnej (CV, list motywacyjny),
- pomoc w przygotowaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej
Zadanie 4: Szkolenia zawodowe – IAZ
DLA: 100os. (55K, 45M)
TERMIN: 11.2019-05.2020r.
TRYB SPOTKAŃ: ok 120h/UP (ok. 20 spotkań x ok 5h/dn.)
RODZAJ WSPARCIA: indywidualne
CEL: celem szkoleń zawodowych jest uzyskanie przez UP kwalifikacji/kompetencji bądź zdobycie umiejętności, przez co zwiększy się ich możliwość zdobycie zatrudnienia.
Wsparcie udzielane zgodnie z podpisaną na początku realizacji projektu umowy na wzór kontraktu socjalnego
Szkol. będą odpowiadać bieżącym potrzebom rynku pracy – zdobycie kwalifikacji lub kompetencji w zawodach deficytowych w WWLKP i/lub w powiecie/powiatach z których pochodzą UP.
W ramach projektu zaplanowano szkolenia prowadzące do uzyskania kwalifikacji/kompetencji, zakończone dokumentem potwierdzającym ten fakt oraz tematyka szkoleń/kursów będzie wynikała z IŚR.
Szkolenia kończą się dokumentem potwierdzającym umiejętności/kompetencje/kwalifikacje.
Zadanie 5: Staże zawodowe – IAZ
DLA: 70os. (39K, 31M)
TERMIN: 01-08.2020r.
WYMIAR: ok 3 miesięcy./UP.
TRYB: czas pracy osób odbywania stażu nie może przekraczać 8h/na dobę i 40h/tyg., w przypadku ON zaliczanych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności –7h/na dobę i 35h/tyg.
CEL: staże zawodowe mają na celu możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego oraz nabycia umiejętności właściwego wykonywania obowiązków zawodowych
Realizacja staży zgodnie z podpisaną na początku realizacji projektu umową na wzór kontraktu socjalnego
Wspar. w postaci stażu rozumie się nabywanie umiejętności praktycznych istotnych dla wykonywanej pracy o określonej specyfice bez nawiązywania stosunku pracy z pracodawcą, mające za zadanie przygotowanie osobę wchodzącą/powracającą na rynek pracy do podjęcia zatrudnienia Staż odbywa się na podstawie pisemnej umowy, wg. programu określonego w umowie.
PROGRAM STAŻU: będzie opracowany indywidualnie z uwzględnieniem potrzeb i potencjału stażysty, w tym predyspozycji psychofizycznych i zdrowotnych, poziomu wykształcenia oraz dotychczasowych kwalifikacji zawodowych osoby, która ma staż odbywać.
Do pobrania: